WISP.PL Sieci bezprzewodowe - Dystrybutor sprzętu sieciowego
Język:
Waluta:
Szukasz najlepszej oferty? Zadzwoń 0 801 003 092 Menu

Wielomodowe patchcordy światłowodowe (MM, Multi-Mode)

Kable światłowodowe wielomodowe mają rdzeń o większej średnicy, który umożliwia propagację wielu trybów światła - proste, prawda? Cóż, nie do końca, jak można by się spodziewać, ze względu na większą średnicę rdzenia można przesyłać więcej danych. Występuje jednak znacznie większe załamanie i tłumienie światła. Oznacza to, że są one zwykle używane na znacznie krótszych dystansach niż kable jednomodowe ze względu na degradację sygnału. Są one najczęściej spotykane w aplikacjach danych na krótkich dystansach, takich jak sieci LAN (Local Area Networks).

Światłowody wielomodowe są zazwyczaj dostępne w proporcjach 50/125 i 62,5/125. Oznacza to stosunek rdzenia do okładziny wynoszący 50 µm do 125 µm i 62,5 µm do 125 µm.

Kable światłowodowe wielomodowe, MM, Multi Mode, niewrażliwe na zginanie, o minimalnym promieniu gięcia 7,5 mm wypadają bardzo korzystnie w porównaniu z tradycyjnie określanym promieniem zgięcia 30 mm. Aby to osiągnąć, optyczny" Trench" jest dodawany do obszaru płaszcza na zewnątrz rdzenia włókna. Ten rowek zatrzymuje większość światła, które uciekłoby z rdzenia tradycyjnego światłowodu wielomodowego.
Wymagania dotyczące węższego promienia gięcia zostały opracowane głównie w oparciu o czynniki na rynku FTTH (światłowód do domu). Jednak korzyści dla rynków lokalowych szybko stały się widoczne, szczególnie w centrach danych, w których coraz więcej włókien jest instalowanych na mniejszych obszarach. Oczekuje się, że ta nowa funkcja umożliwi rozmieszczenie włókien wielomodowych w wyższych gęstościach.


Łączenie światłowodów wielomodowych 62,5 μm i 50 μm

Kiedy mówimy o wielomodowych kablach światłowodowych, zazwyczaj odnosimy się do światłowodów 50/125 μm lub 62,5/125 μm. 50 μm i 62,5 μm odnoszą się konkretnie do średnic szklanych lub plastikowych rdzeni kabla (μm jest symbolem mikrometra lub "mikrona", jak to się zwykle określa), zaś 125 μm odnosi się do średnicy okładziny, która otacza rdzeń kabla.

Światłowody wielomodowe są zazwyczaj dostępne w różnych kategoriach OM1, OM2, OM3, OM4 i OM5. Tylko światłowód OM1 ma długość 62,5/125 μm i jest zazwyczaj zamknięty w pomarańczowej osłonie w celu łatwej identyfikacji. Światłowód wielomodowy pozwala na propagację wielu trybów światła w rdzeniu w danym czasie. Różne rozmiary rdzenia pozwalają na różne szybkości przesyłania danych i odległości transmisji. Im mniejszy rdzeń, tym wyższa szybkość transmisji danych i dłuższa odległość transmisji.

Krótki przewodnik po złączach światłowodowych

Zamierzasz rozpocząć nową instalację światłowodową, a może pracujesz nad już istniejącą? Będziesz potrzebował dobrego pomysłu na to, jaki typ złączy będzie działał najlepiej. Ten prosty przewodnik powinien pomóc w zrozumieniu różnych złączy światłowodowych dostępnych na rynku i umożliwić szybkie rozpoczęcie pracy. Należy pamiętać, że dostępnych jest wiele, wiele rodzajów złączy i wariantów, tutaj omówimy tylko te najczęściej używane.

Złącze LC 

Złącza LC są licencjonowane przez firmę Lucent Technologies, obecnie znaną jako Alcatel-Lucent. Złącza te są idealne do stosowania w aplikacjach o dużej gęstości ze względu na ich niewielki rozmiar i konstrukcję odporną na ciągnięcie. Są one dostępne zarówno w wersji simplex, jak i duplex z cyrkonową tuleją o średnicy 1,25 mm. Dodatkowo, złącza LC wykorzystują również wyspecjalizowany mechanizm zatrzaskowy w celu zapewnienia stabilności w szafach rack.

Złącze SC

Złącza SC, znane również jako złącza abonenckie, złącza kwadratowe lub złącza standardowe, to nieoptyczne złącza rozłączne z tuleją cyrkonową o promieniu 2,5 mm. Dzięki konstrukcji typu push-pull idealnie nadają się do szybkiego podłączania kabli do stelaży lub uchwytów ściennych. Dostępne w wersji simplex i duplex z zaciskiem wielokrotnego użytku do połączeń duplex.

Złącze FC

Złącza FC są znane zarówno jako złącza Ferrule, jak i złącza Fiber Channel. Charakteryzują się trwałym złączem gwintowanym i najlepiej nadają się do zastosowań telekomunikacyjnych i wykorzystują rozłączanie nieoptyczne.

Złącze ST 

Złącza ST lub złącza Straight Tip wykorzystują pół-unikalne połączenie bagnetowe z tuleją 2,5 mm. Złącza ST są doskonałymi złączami światłowodowymi do instalacji w terenie ze względu na ich niezawodność i trwałość. Są one dostępne zarówno w wersji simplex, jak i duplex.

Złącze MTP / MPO 

Złącze światłowodowe MTP lub Multiple-Fiber Termination Push-On/Pull-off to nazwa marki złącza opracowanego przez US CONEC i jest ulepszoną, wysokowydajną wersją złącza MPO. Złącza MTP są kompatybilne ze złączami MPO. Najpopularniejsze złącza MTP zawierają 12 włókien, ale w nowszych konstrukcjach mogą zawierać do 24 włókien. Złącze MTP zostało zaprojektowane specjalnie dla kabli wielowłóknowych, a typowa strata wtrąceniowa wynosi 0,25 dB, co jest zgodne ze standardowymi złączami SC i ST. Konstrukcja UPC wykorzystuje płaską powierzchnię, a wariant APC ma kąt 8° w celu zminimalizowania odbicia wstecznego. Złącza są dostępne w wersji męskiej (z pinami) i żeńskiej (bez pinów).

Złącze MT-RJ 

Złącze MT-RJ to skrót od Mechanical Transfer Registered Jack lub Media Termination - Recommended Jack. Złącza MT-RJ są przeznaczone do zatrzaskiwania w portach Ethernet różnych urządzeń, takich jak komputery i routery, w celu zapewnienia sieciom światłowodowym prędkości przesyłania danych. Są one zwykle przeznaczone do światłowodów wielomodowych, ale są również dostępne dla jednomodowych. Ich wymiary to 2,45 mm x 4,4 mm.