Mikrorury służą do budowy i ochrony sieci światłowodowych. W zależności od ilości warstw i powierzchni ścianki wewnętrznej, dzielą się na następujące typy:
- FG - Mikrorury jednowarstwowe z wewnętrzną gładką powierzchnią.
- FGG - Mikrorury jednowarstwowe z wewnętrzną rowkowaną powierzchnią, zmniejszającą tarcie.
- FGS - Mikrorury dwuwarstwowe z wewnętrzną silikonową gładką powierzchnią, zmniejszającą tarcie.
- FGGS - Mikrorury dwuwarstwowe z wewnętrzną silikonową rowkowaną powierzchnią, charakteryzującą się najmniejszym oporem tarcia przy instalowaniu światłowodów. Zalecane szczególnie na długich odcinkach.
- Mikrorury jednowarstwowe – zbudowane są w całości z jednego materiału.
- Mikrorury dwuwarstwowe z wewnętrzną warstwą silikonową – W procesie produkcji zewnętrzna warstwa ekstrudowana jest z PE, wewnętrzna z silikonu, który zmniejsza tarcie podczas umieszczania światłowodów.
- Wewnętrzna powierzchnia gładka – Powierzchnia wewnętrzna nie posiada żadnych profilowań.
- Wewnętrzna powierzchnia rowkowana – Powierzchnia wewnętrzna mikrorury posiada wewnętrzne wzdłużne rowkowanie, które zmniejsza powierzchnię styku (opór) z wprowadzanym do środka światłowodem, ułatwiając jego zainstalowanie. Palne, bezhalogenowe – Mikrorury wykonane są ze standardowego materiału, przy zetknięciu z płomieniem zapalają się, mogą rozprzestrzeniać ogień, podczas palenia nie wydzielają toksycznych związków halogenowych.
Zastosowanie najwyższej jakości surowców i najnowocześniejszej technologii powoduje, że mikrorury są odporne na procesy starzenia, dzięki czemu istnieje możliwość łatwej wymiany włókien światłowodowych na nowe nawet po wielu latach użytkowania sieci.