LAN kontroler V3.5 HW3.8 z nakładką tHAT + GSM
LAN kontroler V3.5 HW3.8 z nakładką tHAT + GSM to maksymalnie rozszerzona wersja Lan Kontrolera 3.5. Na dodatkowej nakładce tHAT jest moduł GSM oraz konwerter RS485 do magistrali Modbus oraz 4 wyjścia przekaźnikowe
Podstawowe funkcje modułu GSM:
- sterowanie wyjściami out (włącz/wyłącz/reset) za pomocą SMS-ów
- wysyłanie SMS o zdarzeniach zdefiniowanych w “Zdarzeniach”: np może to być wykorzystane do detekcji otworzenia drzwi, zaniku zasilania sieciowego, krytycznego stanu baterii itp.
- wysyłanie danych pomiarowych co ustalony czas a pomocą protokołu HTTP
- wysyłanie danych pomiarowych co ustalony czas a pomocą protokołu MQTT np na serwer mqtt.ats.pl (opcja dostępna w przyszłości).
UWAGA: moduł GSM konfigurowany jest w ustawieniach portu szeregowego. Port ten nie jest już dostępny do podłączenia innych urządzeń czy czujników.
LAN Kontroler v3.5 to nowoczesne urządzenie mające bardzo wiele funkcji. Obsługuje różne protokoły komunikacji i pozwala kontrolować do 10 wyjść lub odczytywać i wysłać wartości różnych typów czujników. Działa z aplikacją na smartfon i umożliwia automatyzację procesu poprzez konfigurację harmonogramu i zdarzeń. Obsługuje szyfrowanie transmisji.
W odróżnieniu do wersji 3.0 zmieniony został procesor o szybszym zegarze 108MHz, większej ilości pamięci RAM i Flash. Wejścia analogowe INPA1-2 mają rozszerzony zakres napięcia 5V/55V, wejścia INPA3-=4 jak poprzednio 3,3V/33V. Pozwoli pracować z czulszym zakresem pomiarowym również w przypadku czujników, których sygnał osiąga 5V. Złącze na baterię podtrzymującą zasilanie rejestrów pozwoli zrealizować zegar RTC i zapamiętywanie stanu wyjść sprzed resetu zasilania.
Najważniejszą zmianą jest jednak dodanie układu szyfrowania transmisji. Zrealizowanie tego programowo na samym procesorze tak spowolniłoby odświeżanie strony, że użytkowanie Lan Kontrolera byłoby problematyczne. Zastosowanie układu o kodowaniu SHA-256 Hash daje możliwość korzystania z protokołu https, ale także umożliwia autentyfikację poczty wychodzącej, czyli wysyłania maili przez popularne, publiczne serwery pocztowe.
Urządzenie, tak jak w poprzedniej wersji, działa jako serwer www, na którym prezentowane są odczyty różnego rodzaju czujników: temperatury, wilgotności, napięcia, prądu, zdarzeń, a także pozwala kontrolować zdalnie do 10 wyjść. Urządzenie zaprojektowano i wyprodukowano w Polsce.
Najważniejsze cechy:
- napięcie zasilania: 8-55V
- pobór mocy : 0,5W - bez załączonych przekaźników
- zasilanie PoE: TAK, pasywne
- interfejsy: ethernet 100Mbit/s
- przekaźnik: 255VAC 10A
- zakres temperatur pracy: -20 do +85st C
- wymiary: 60x68mm
- waga: 50g
Podstawowe możliwości (mogą się różnic w zależności od wersji firmwaru):
- 4 wejścia analogowe z przełączanym wzmocnieniem - pomiar od 1mV do 33V, do pomiaru napięć, prądu DC, prądu AC (dodatkowe czujniki), obsługa czujników 4-20mA, termopar, czujników odległości, fotorezystorów do pomiaru oświetlenia i wielu innych.
- 2 wejścia analogowe do 3,3V - do pomiaru napięć i prądów DC (przez dodatkowe czujniki)
- wejście cyfrowe w standardzie 1wire i I2C - pomiar 6ciu sond temperatury DS18B20 i do 2 czujników I2C np czujnik wilgotności AM2320,
- 4 wejścia logiczne: jako czujnik stanu do monitoringu otwarcia, czujniki ruchu na podczerwień, jako licznik impulsów z licznika energii
- 1 przekaźnik (NZ, NO, C)
- 1 wyjście tranzystorowe, dające napiecie zasilania na zaciskach, do sterowania odbiornikami o poborze prądu do 1A
- 4 wyjścia do załączania przekaźników, tranzystorów w standardzie OC
- 4 wyjścia PWM z możliwością sterowania serwami*
- interfejs UART do komunikacji z Inwererami (np Duraluxe) lub innymi urządzeniami wypsażonymi w port szeregowy
- współpraca z modułami komunikacyjnymi np LoRa, GSM - możliwość wysyłania SMS*
- pomiar temperatury i napięcia zasilania na płytce
- nowoczesny i wygodny interfejs www z rozwijanym menu, obsługą java-skrytów także do wczytania przez użytkownika*
- możliwość wgrania własnej strony www*
- możliwośc własnej konfiguracji panelu statusu, wgranie własnego tła* i ustawienia wyświetlenia potrzebnych odczytów lub przycisków
- logowanie jako administrator do konfiguracji i jako user do podglądu statusu
- zaawansowana tablica zdarzeń z możliwością sprawdzenia 2-ch warunków w tym zdarzeń czasowych
- nowoczene prtokoły komunikacyjne: SNMP, HTTP GET/POST request oraz MQTT
- możliwoścć zbierania danych w chmurze udostępnianej przez producenta oraz ich wizualizacji i przetwarzania*
- możliwość zdalnego sterowania wyjściami urządzenia nawet gdy jest ono za routerem poprzez chmurę, także ze smartphonu*
* opcje dostępne w przyszłości po upgradzie.
PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ:
Instalacje:
- kontrola temperatury i ew. prosta automatyka instalacji CO
- kontrola temperatur i ciśnienia oraz ew. prosta automatyka instalacji solarnej
- pomiary pracy pompy ciepła i prezentacja wyników na wykresach w Internecie
- monitoring napięcia zasiljącego i ew. automatycze przełączanie na źródła zapasowe
- zdalna kontrola zużycia energii poprzez wyjście impulsowe licznika en. elektrycznej
- zdalne włączanie odległych urzadzeń z prostego panelu operatorskiego (remote control, bez komputera)
- zdalne (przez sieć kablową lub bezprzewodowo) przekazywanie poleceń dla wyjścia jednego Lan Kontrolera z wejscia lub zdarzenia innego Lan Kontrolera
Inteligentny dom:
- automatyka działania w określonym czasie i przy spełnieniu określonych ustawień, np
- włączenie automatyczne piecyka gdy temp. spadnie poniżej ustawionej i wyłączenie gdy wzrośnie w godzinach przebywania w domu
- zdalne kontrolowanie wyjść z telefonu komórkowego
- sterowanie wł/wył oświetlenia lub innych urządzeń zdalnie lub wg progamu, sterowanie jasnością
- sterowanie wł/wył jednocześnie z wyłączników ściennych oraz z urządzenia
- wyłącznik zmierzchowy
- wyłączanie telewizora gdy pilot ma akurat ktoś inny
Energetyka odnawialna:
- pomiary pracy ogniw słonecznych
- pomiary pracy turbin wiatrowych
- prosta kontrola ładowania akumulatorów
- pomiar zużycia energii przez odbiorniki prądu stałego
- pomiar zużycia energii elektrycznej i produkcji z inwertera poprzez pomiar prądu AC
Agrotechnika:
- kontrola i sterowanie temperaturą i wilgotnością w szklarniach
- cykliczne sterowanie pracą karmików i innych urządzeń w hodowli
- nawadnianie
ISP:
- watchdog ISP do sprawdzania połączenia ethernet i ew. resetu urządzeń
- kontrola temperatury lub obecności osób w serwerowni i zdalana lub automatyczna reakcja
- przekazywanie warunków pogodowych przy okazji obrazów z kamer IP
- przekazywanie danych z urządzeń zasilających i kontrola tych urządzeń (PoE, konwertery DC/DC)
NOWOCZESNA ELEKTRONIKA
Wzmacniacze do pomiaru małych sygnałów – dzięki temu możliwy jest na przykład prosty i bezpieczny pomiar prądu AC. Dostępne są także wyjścia z modulacją PWM do sterowania na przykład jasnością oświetlenia lub prędkością silnika elektrycznego, a także sterowanie serwomechanizmów modelarskich. Dla ułatwienia montażu w odległych instalacjach płytka może być zasilana przez PoE. Aktualizowanie oprogramowania przez użytkownika jest teraz bardzo proste.
ROZSZERZENIA FUNKCJONALNOŚCI
Bardzo bogate możliwości rozszerzeń – oprócz szyny 1wire do odczytu temperatur czujnikami DS18B20 dostępny jest szeregowy port I2C, na tym samym złączu RJ12. Oznacza to możliwość podpięcia wielu czujników i innych urządzeń. Na przykład obsługiwane są czujniki temperatury/wilgotności AM2320 i BME280, wyświetlacz OLED0.96′ i zegar czasu rzeczywistego. Do tej magistrali przygotowaliśmy również nową uniwersalną płytkę tB. Pozwala nona na jednoczesne podłaczenie 6-ciu czujników DS18B20, wyświetlacza i czujnika I2C np BME 280. W ofercie jest rozdzielacz 1wire z obsługa I2C. i kompaktowa płytka przekaźników. Wszystkie te akcesoria są na podstawce z możliwością montażu na szynie DIN.
WIELE PROTOKÓŁÓW KOMUNIKACJI
Lan Kontroler to urządzenie uniwersalne o otwartej architekturze komunikacji z innymi urządzeniami lub serwerami. Obsługiwane do komunikacji protokoły HTTP, SNMP i MQTT zapewniają ogromne możliwości zdalnego odczytu lub kontroli wyjść nawet gdy urządzenie znajduje się za routerem.
NOWOCZESNY SERWER WWW
Zastosowany wydajny 32-bitowy procesor pozwolił na stworzenie nowoczesnej strony www o dużej funkcjonalności przy użyciu zaawansowanych narzędzi. Rozwijane menu, funkcjonalna grafika, przesuwane pola i przyciski decydują o wygodzie użytkowania. Dodatkowo istnieje możliwość włączenia i wyłączenia widoczności elementów oraz załadowania swojego tła. Razem z mośliwścią logowania jako administrator lub użytkownik z nadanymi uprawnieniami do sterowania na stronie Status stwarza ogromne możliwości konfiguracyjne i aplikacyjne dla zaawansowanych użytkowników, chcących spersonalizować kontroler do własnych wymagań.
WATCHDOG
W nowa wersji nie mogło zabraknąć podstawowej funkcjonalności, jak jest obecna od początku rozwijania urządzenia. Obecnie możemy monitorować 6 urządzeń i do dyspozycji jest znacznie więcej opcji konfiguracyjnych.
TABLICA ZDARZEŃ
Urządzenie ma bardzo rozbudowaną funkcję programowania działania przy spełnieniu warunku na którymś z sensorów. Obecnie możemy sprawdzać warunki jednocześnie na dwóch wejściach i ustawić operator logiczny kiedy wyjście ma zostać wysterowane. Dostępne są wyjścia wirtualne, które mogą być wykorzystane do bardziej złożonych konfiguracji zdarzeń. Możemy wygodnie konfigurować i dodawać kolejne linie naszego „programu”.
SCHEDULER
Przydatny dla wielu zastosowań może być Scheduler, pozwalający włączyć / wyłączyć urządzenia o określonej porze lub na określony czas. Nowością w wersji v3 jest także wprowadzenie wirtualnego wyjścia EVNT. Możemy go użyć jako warunku w tablicy zdarzeń, prosto programując w ten sposób czas i okoliczności włączenia zdarzenia. Nowy wygląd Schedulera powoduję że jest on prostszy w obsłudze, daje rozbudowane możliwości ustawiania nie tylko na dzień tygodnia ale i na konkretną datę.
APLIKACJA na smartfon (Android)
Prosta aplikacja na telefon z systemem Android znacząco rozszerza mozliwości uzycia Lan Kontrolera v3. W każdej chwili można sprawdzić odczyt czujnika lub przełączyć wyście. Idiomatyczne ikony reprezentują typowe sensory a kolor czerwony/zielony stan wyjścia podobnie jak na stronie www Lan Kontrolera.